365 spórolási tipp

Sok kicsi, sokra megy… Járj utána!

apro-penzAz alábbi feladatot adtam Bravúros beosztók 28 napos konyhapénzes mini kihívásnál, bár a célom annyi lett volna csak, hogy felhívjam a figyelmet a legyintős 5 – 10 Ft hosszú távú hatására, számomra sokkal több tanulsága lett és ezt köszönöm mindenkinek.

 

„Térképezd fel a környéket! Hol mennyi a sima egyszerű zsemle vagy kifli.

Számold ki, HA minden családtag (szoptatott babát ne vedd), minden nap (365 nap) 2 pékárút elfogyasztana, akkor mekkora különbség jönne ki.

Amit írj meg: legolcsóbb pl, 10 Ft, legdrágább 25 Ft, különbség 32.850 Ft (3 fő),

Ha falun vagy tanyán laksz, illetve biztos nem mozdulsz ki egész héten, akkor online végezd el a feladatot, nézd meg hol mennyiért lehet rendelni. (Pl. Tesco, G-roby, de keress még Te is más lehetőséget)

Nem kell megvenni, sőt megenni se, nem is biztos, hogy szeretitek, és a legolcsóbbat vennétek, csak térképezd fel és számold ki!”

Az alap tanulságon túl, mire jöttem még rá?

Egyrészt, hogy mit csodálkozunk a gyerekek gyenge szövegértési képességén, amikor mi magunk, sem rendelkezünk vele… Rengetegen felhívták a figyelmemet a következőkre.

  • Hogy nem vásárolnak zsemlét, sőt kiflit sem, otthon sütik.. – szívből gratulálok hozzá, de ez itt nem számított. Mit szólnál, ha a gyereked egy hasonló iskolai matematikai feladatot, amiben zsemlék szerepelnek, hasonló okból nem oldana meg? A legkevesebb a rácsodálkozás lenne.
  • Mások arra hivatkoztak, ők nem szeretik a zsemlét, ők kenyeret esznek…
  • Azt sem mondtam ezentúl vedd a legolcsóbbat, sőt előre felhívtam a figyelmet, nem kell a legolcsóbbat megvenni.

Sőt a szöveges matematikai feladatokat is elég nehezen oldjuk meg. Rengetegen kihagyták elsőre a kettővel szorzást, hogy naponta 2 db-ot veszünk.

Aztán néhányan felhívták a termékek minőségbeli különbségére, bár a feladat minőségbéli összehasonlítást nem tartalmazott ezúttal. Talán 2 diplomával, ami közül az egyik vörös, magam is rájöhettem korábban, de közel sem biztos. Kíváncsi vagy néhány érdekességre rólam, ezt olvasd el!

De felmentelek az összes kifogásom alól, és sokkal inkább tisztellek, hogy újra játékos ember mertél lenni. Homo ludens forever!

Mert tudom:

  • Sok esetben útközben olvasod egy zötyögő buszon vagy villamoson.
  • Az én koromban már nem is olyan könnyű a telefon apró betűjét olvasni.
  • Nem egyszer több gyerek nehezíti a pályát, még az is lehetséges, éppen nem is mindegyik egészséges.
  • Épp elég megjegyezni a rendes bevásárolni valót, nemhogy még extra feladatokat megoldani közben.

Szívből örülök, hogy csatlakoztál a kihíváshoz! Nagyon örülök, hogy fejlődni szeretnél a konyhapénz beosztása terén.

De visszatérve az eredeti témához.

Nem azt mondom, hogy mindig mindenből a legolcsóbbat kell választani, hanem azt, válassz tudatosan és lehetőleg, ne csak a külsőségek alapján.

Valóban akár még otthon is süthetsz kiflit vagy zsemlét. Mi viszonylag kevés pékárut eszünk, ezért a sütéstől két okból tartok.

  • Ha nem sikerül jól, akkor kidobott pénz és minek.
  • Ha meg jól sikerül, akkor attól félek, sokkal több pékárut ennénk, amit viszont nem szeretnék növelni.

De egyszer majd csak rászánom magam.

Aztán a minőség összehasonlítására, csináljatok családi vakteszteket!

  • Vásároljál mindegyikből, a környéken lévő boltokban, és kóstoljátok meg együtt, melyik ízlik a családtagoknak a legjobban, úgy, hogy nem tudták melyik mennyibe került, és honnan van.
  • Tegyél el mindegyikből egyet-egyet, hogy megnézd másnap milyen az állapota.
  • Aztán megnézheted azt is fagyasztás, majd kiengedés után, melyiknek, milyen az állaga.
  • Nyugodtan, mérd meg a tömegüket is, mert bizony abban is lehet eltérés, nemcsak az árában.

Talán azt elértem, hogy innentől kezdve, nem legyintesz alapból 5-10 Ft-os árkülönbségre, mert sokkal nagyobb hatással lehet a konyhapénzedre, mint elsőre gondolnád.

Rácsodálkozunk, beszélünk az apró dolgok hatásiról és ez fontos.

Címkék:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Szabó Adél says:

    A tanulságok nagyon ott vannak. És igen én is elképedtem, hogy 4 zsemlén mennyit lehet megtakarítani, ha napi szinten vásároljuk és az olcsóbbat vesszük. Ebbe valahogy sosem gondolunk bele, csak ugyan már mit számít 10,20,30 ft 😀


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az NLCafé-ra!