Karácsony és újév környékén extra mennyiségű hulladék gyűlik össze a családokban, ez kiváló alkalom, hogy végéig gondold a szelektív hulladékgyűjtést a háztartásban. Vajon milyen rendszert érdemes kialakítani, ami egyben költséghatékony módszert is. Tehát azért ez a bejegyzés kicsit többről szól, mint az üvegvisszavitel, mert közben beindultak a gondolataim is.
Messziről kezdem, sokaknak érzelmileg elég sok bajuk van a spórolás szóval, ahogy ők használják abban a szegénység tudat is benne van. Én nem szégyellem használni és nem is gondolom, hogy rossz hatással lenne rám, mert az én fejemben más van mögötte, az én fejemben a spóroláshoz az kapcsolódik, hogyan tudom a pénzemből a legtöbb értéket kihozni. De nincs mindenki így vele, és ezzel nincs is semmi baj, most nekik is szeretnék egy kicsit segíteni.
Ha számodra a spórolás szó, degradáló, szégyellnivaló, negatív gondolatokat hordoz, akkor egyszerűen használj más szavakat, és gondolj máshogy ugyanarra. A spórolás helyett például mondjad azt tudatos vásárló vagy környezettudatos a gondolkodásmódod, zöld vagyok, szelektíven gyűjtöm a hulladékot.
Meglepő egyébként, mennyi helyen jár ez a két dolog kéz a kézben, de mit csodálkozom rajta hisz a környezetünk az egészségünkkel együtt a legnagyobb értékünk, sokszor pénzben nem is vagy csak nagyon nehezen kifejezhető. Márpedig az értékeinket óvjuk, védjük. Hát akkor ne spóroljál, hanem védjed a legfőbb értékeidet, az egészségedet és a környezetedet, és ne spóroljál a szemét szállítás díján, hanem szelektíven gyűjtsed a hulladékot!
Na, e rövid eszmefuttatás után, nézzünk néhány konkrét tippet, hogyan tudjuk a szelektív hulladékgyűjtést megvalósítani.
Dolgozzál ki egy rendszert, ahogy a családotokban a hulladékot kezelni fogjátok, én is elmesélem az én szelektív hulladékgyűjtési rendszerem, nem tartom magam különösen zöldnek, inkább egy normális, az átlagnál talán kicsit tudatosabb felhasználónak csak.
Nézzük végig, a leggyakrabban keletkező hulladék típusokkal, mit lehet kezdeni, hogy olcsó és egyben környezettudatos legyen, némi munkával persze ez is jár, ezt a saját bőrömön is megtapasztalom, mert a szelektív hulladékgyűjtési rendszerem bár jó, de a megvalósítás néha a fejemre nő és a megfelelő helyre, csak ritkábban kerül el, mint szeretném és addig kerülgetni kell.
Üvegek:
- Visszaváltható üvegek, amit szerintem érdemes visszavinni, mert egyre többe kerül napjainkban a göngyöleg, tehát ezeket miért ne váltanánk vissza.
- Nem visszaváltható üvegek: ezeket vagy érdemes a gyűjtőszigeteken elhelyezni vagy kitisztítva elrakni, a befőzési szezonra, milyen jól fog jönni, a különböző szörpök és vagy a paradicsomlé elrakásakor, mert így nem kell venni az eltevési szezonban.
- Honnan tudod megkülönböztetni a kettőt? Nagyon-nagyon rég van annak már vagy 25 éve, egy tapasztalt szakembertől, egy lomistól tanultam, ha az alján mélyedés van, akkor, az nem visszaváltható, ha az alján nincs mélyedés, akkor igen.
- Vagy esetleg olcsó parti dekoráció is készülhet belőle.
Papír:
- Sok iskolában még mindig van papírgyűjtés, a miénk ökoiskola, így oda egész évben bevihető, nem csak évente egyszer-kétszer – ez azért jó, mert így az iskolának lehet belőle némi pénze is.
- Szintén egyre több helyen a házaknál megtalálható a kékszínű szelektív papírgyűjtő.
- De akár a hulladékudvarokban is le tudod adni, igen elképzelhető, hogy ebben az esetben van plusz szállítási költséged, de ha akkor viszed el, amikor egyébként is arra jársz, mindjárt nem nagy plusz anyagi teher, inkább csak a rászánt időd van.
Fém hulladékok:
- Házaknál lévő sárga hulladék gyűjtő kuka, amiben a háztartási fém hulladék elhelyezhető pl. italos dobozok, konzervdobozok.
- Hulladékudvarba, a papírral együtt el tudod vinni, ahol némi aprópénzt is kaphatsz érte.
- Az italos dobozokat nagyobb üzletek is visszaveszik.
Erre a három leggyakoribb szelektív hulladékra 3 nagyméretű IKEA-s szelektív hulladékgyűjtő dobozom van egymásra rakva a spájzban.
Elemek: veszélyes hulladéknak minősül, de számos közintézményben gyűjtik pl. iskolák, művelődési házak, egészségügyi intézmények.
Növényi hulladék: szintén külön gyűjtöm a komposztálóban, és majd tavasszal vissza kerül a földbe. A lombnak és a lenyírt fűnek is tökéletes helye van itt. Több önkormányzat ezeket a komposztálókat ingyen vagy nagyon kedvezményes áron biztosítja a lakosságnak. Sokkal olcsóbb, mint az erre a célra megvásárolható zsákban elvitetni és még a talajod minőségét is javítja, így nem kell vagy kevesebb virágföldet kell vásárolnod.
Háztartási olaj: MOL kutaknál leadható, ezt otthon gyűjtöm, és évente 1-2-szer viszem csak el. De a hulladékudvarok szintén átveszik.
Egyéb lehetőségek, ahogy csökkentheted a háztartási hulladékot: pl. mosható pelenkák, intimtölcsér használata, csomagolásmentes vásárlás, nem vásárolod túl magad romlandó élelmiszerből, mikroszálas kendők használata… Ezekről az év folyamán majd még sokat mesélek, melyiknek, milyen hatása van a kiadásidra, nemcsak hulladékcsökkentése kapcsán.
És hol van ebben a spórolás, ha ezeket szelektíven gyűjtöd és elhelyezed a megfelelő pontokon, ahol a leadásukért nem kell fizetned (esetleg még neked fizetnek érte), jóval kisebb kukára vagy ritkább ürítésre lesz szükséged.
Mit tehetsz, ha évi 1-2 alkalommal pl. családi parti vagy a karácsony-szilveszter kapcsán nagyobbra lenne szükséged? Külön zsákot tudsz igényelni, ami ugyan úgy kirakható a szemetes mellé.
Igyekeztem általánosan összeszedni a lehetőségeket, de elképzelhető, hogy a te lakóhelyeden kicsit másképp alakulnak a szelektív hulladékgyűjtési lehetőségek. Nézz ott utána, mit tehetsz a környezeted és a pénztárcád védelmére!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: