365 spórolási tipp

Használj hőtükröt! – 13. spórolási tipp

radiátorHőtükörrel csökkenthetjük a fűtési költségeket. A téli hónapokban egy – egy család energia felhasználásnak mintegy 80 – 85%-a fűtésre és meleg víz előállításra megy el. Ezért érdemes most ezzel is foglalkoznunk.

Hőtükör vagy más néven hővisszaverő fólia használata: röviden, érdemes a radiátor mögé fóliát rakni, mert akkor a falak helyett a szobát melegíti a radiátor.

 

Kicsit hosszabban részhez pedig Adamkó Feritől kaptam segítséget, aki az ügyesotthon egyik tulajdonosa.

Egy kicsi fizika, de tényleg kicsi.

Kétféleképpen melegít egy fűtőtest:

Egyrészt hősugárzóként, ha kezünket a kályha oldalának közelébe tesszük meleget érzünk.

Ez a sugárzó hő, hősugárzás. Akkor is meleget érzünk, ha a kályha, radiátor fölé tesszük a kezünket. Itt a folyamat más. A fűtőtest felmelegíti a levegőt és a meleg levegőt érzi a kezünk. Ez két különböző dolog.

Hőtükörrel a sugárzó hőt tudjuk megfogni, illetve. visszaverni, irányítani.

Ha egy épületről kívülről készítünk hőkamerás felvételt télen, azt látjuk (legtöbbször), hogy nem csak az ablakok pirosak a képen (melegek) hanem alattuk is pár fokkal melegebb a fal, mint máshol. Ezt tudjuk megszüntetni vagy legalább is csökkenteni a hőtükörrel. Egyszerűen felrakjuk a radiátor mögé a falra a hőtükröt és egyből nem az utcát fűtjük a falon keresztül. 5-6 fokot is tudunk nyerni ezzel a módszerrel a falon.

Figyelem! Nem a lakás hőmérséklete fog 5-6 fokot emelkedni, hanem a falrész. Az a falrészlet pedig a lakás teljes felületéhez képest kicsi, de azért mégis érdemes kihasználni. Az itt nyert hőmennyiség, így arányos a teljes lakásra a falak és a hőtükrös rész arányaival.

Nyilván nem csak radiátor mögé lehet tenni a hőtükröt, hanem kályha mögé is. Kályha mögött általában magas a hőmérséklet, figyelni kell, hogy ne olvadó anyagból készüljön az, amelyik ide kerül.

Hol lehet kapni hőtükörfóliát?

Általában nagyobb barkácsboltokban, de az internetről is tudsz rendelni és az árakat összehasonlítani pl. itt.

Lehet házilag is hőtükröt gyártani, semmi titok nincs benne. A hőtükör lényege a hősugarakat tükröző felület. A fal felőli oldalon pedig szigeteljen. Ez akár egy alufóliával bevont falap is lehet.

A hőtükör felszereléséről.

Ha házilag készítünk hőtükröt, akkor bontsuk le időnként. Ha gyárit veszünk, felszereléskor csináljuk úgy, hogy legyen egy kis légrés a fal és a hőtükör között, 05-1 cm. Nem egy helyen láttunk már penészedő falat a hőtükör alatt. Ha légrés van a fal és a hőtükör között, akkor ott lesz szellőzés is. Ebben az esetben ne a padlóig eresszük le a hőtükröt. Hagyjunk legalább 1 cm-t a padló felett.

Az áramló meleg levegőről néhány gondolat a fűtés számla csökkentése érdekében:

Sokszor látni az ablak alatti radiátor fölött ott a függöny. Tudjuk, a meleg levegő fölfele áramlik. Ebből következően az ablak és a függöny közötti légrést fűtjük, amely viszont az ablakot, és így az utcát. Két megoldás van:

  • A függöny és a radiátor között legyen legalább 50 cm. Így a meleg levegő a szobába is eljut, nem csak az ablak és a függöny közé.
  • Másik megoldás egy légterelőt teszünk a radiátorra. Egyszerűen egy ferde lapot. Ezt szépen megcsinálni, akár kihívás is lehet a lakberendezőknek.

Egy ismerős, aki a cserépkályha fölé tett egy ferde hőtükröt. Két dolgot ért el vele. Egyik, hogy a sugárzó hőt a szoba belseje felé irányította, a másik, hogy a felfele áramló meleg levegőt is.

Végszóul pedig annyit.

Mindenképpen hasznos a hőtükör. Csökkenti a hőveszteséget, és növeli a komfort érzést a lakásban.

Azért azt tudni kell, hogy nem pótolja a lakás átgondolt energia megtakarítási koncepcióját. Sajnos a hatékony energia megtakarítás nem olcsó dolog, és csak hosszabb távon térül meg, de ez az apró első lépés a tudatosság felé is hasznos lehet.

Köszönjük a hasznos kiegészítéseket Feri!

Címkék:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Attila Ács says:

    A hőtükör fóliátbmiivel ragasztotta fel?
    2 oldalú ragasztóval esetleg?


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!