365 spórolási tipp

Írjál haláleseti rendelkezést! – 18. spórolási tipp

halaleseti_kedvezményezettElég pesszimistán hangzik ez a spórolási tipp, tölts ki haláleseti rendelkezést! – ráadásul első ránézésre nem is látszik mi benne a spórolás, pedig az idővel és az idegeid elhasználódásával is igencsak tudsz spórolni, ha ezt megteszed.

 

 

Csukd be a szemed és képzeld el, hogy nem férsz a bankszámlátokon lévő pénzhez? Mit érzel dühöt, elkeseredettséget, igazságtalanságot?

Gyakran spórolásból manapság a párok egy bankszámlát tartanak fel, amivel alapvetően nincs is baj, ha minden eshetőségre felkészülnek, beleértve a legrosszabbat, egy esetleges halált. Mert egy ilyen szituációban előfordulhat, hogy a házastárs vagy főleg a nem bejegyzett élettárs, nem fér hozzá a folyószámlán lévő pénzhez.

Biztosításoknál és pénztáraknál, sokkal elterjedtebb, hogy haláleseti kedvezményezettet neveznek meg az emberek. Lakossági folyószámlánál ez valahogy mégsem elterjedt, pedig egy tragikus eset kapcsán igen csak jó hasznát lehet venni. Hogy miért nem terjedt el? Legfőbb okának azt tartom, hogy legtöbb banki dolgozó, nem hívja fel az ügyfél figyelmét arra, hogy ilyenre is van lehetősége.

Mit is takar ez a kifejezés, hogy haláleseti rendelkezés?

Bankszámlán elhelyezett összeg tekintetében (folyószámla, lekötött betét) lehetővé teszi a törvény, hogy a számlatulajdonos haláleseti kedvezményezetti rendelkezést tegyen. Így halálakor az a pénzösszeg nem kerül a hagyatékba, hanem azzal a kedvezményezett a hagyatéki eljárás lefolytatásától függetlenül rendelkezhet.

Mindez az értékpapírszámlákra nem vonatkozik, így nem alkalmazható. Az értékpapírszámlákra már más a megoldást kell találni, de az sem megoldhatatlan. Tapasztalatom szerint jóval kevesebben rendelkeznek értékpapírszámlával, mint lakossági folyószámlával.

Figyelem: ez nem azonos a társtulajdonossal és a meghatalmazottal sem. Határozott véleményem, hogy ezt a nyilatkozatot mindenkinek meg kell tennie a családjáért!

Miért? Mert egy tragédia esetén ez a pénzhely bezárul. Gyakran kapom azt a választ, hogy társtulajdonosok vagyunk, mindketten hozzáférünk a pénzhez. Igen, amíg nincs baj, de egy tragédiánál, ha két számlatulajdonos van, és nincs haláleseti kedvezményezett megnevezve, már csak a feléhez lehet hozzáférni, a másik fele a hagyatéki tárgyalás részét fogja képezni, és azonnal zárolják. Egy hagyatéki tárgyalás még viták nélkül is simán eltarthat, akár évekig is. Meg engedheted azt a luxust, hogy csak a fele pénzhez férjél hozzá? Hogy hosszabb ideig, ne kamatozzon, mert semmilyen rendelkezést nem tudsz tenni rá vonatkozóan? Vagy ennek a plusz számlának költségeit hónapok, éveken keresztül pluszban fizesse a család?

A kedvezményezett ne legyen kiskorú, mert akkor szükség lehet a gyámhatósággal történő egyeztetésre is.

Bankonként eltérő lehet, ezért rá kell kérdezni, mi van, ha több kedvezményezett van, külön-külön hozzá lehet-e férni a pénzhez vagy csak akkor, ha az összes kedvezményezett is ott van, pl. a Budapest Banknál külön nem fizetik ki. Így meggondolandó az együttes kedvezményezett állítása, ha pl. a másik kedvezményezett külföldön van, vagy már nagyon idős, nehezen mozog…

Maga a nyilatkozattétel a legtöbb helyen ingyenes, de ha pénzt kérnek érte, akkor is csak 1-2.000 Ft-ba kerül. Sok esetben egy bizonyos kor után, ez a nyilatkozat már ingyenes.

Idős szülőknél különösen fontos lehet, hogy legyen ilyen nyilatkozat, mert egyéb esetben biztos, hogy a családi költségvetésből kell megoldani a több százezer forintos temetési költséget is, még ha a szülők, az idősekre jellemző gondossággal, erre előre is különítettek el pénzt. Vajon egy ilyen extra, váratlan kiadás mennyire és hogyan borítja fel a család pénzügyeit?

Egy ügyfelemtől azt a visszajelzést kaptam, hogy a nyilatkozattal is csak a temetési költséget engedték felvenni, sajnos az iratokat nem láttam, hogy minden rendben volt-e vele. Úgy gondolom, ezen esetben is jobb, hogy megvolt, mert legalább a temetési költséghez hozzáfértek.

Házi feladat: a család bankszámlái mellé kerüljenek haláleseti rendelkezések.

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!