A villanykörték energiatakarékosra való cserélésével a legkönnyebben csökkenthető a villanyszámlánk. A világítás a háztartások energiafogyasztásának kb. 20 %-át teszi ki. Hagyományos izzók ma már nem kaphatóak, és energiatakarékosság szempontjából is célszerű lenne végig gondolni a lecserélésüket. Ráadásul ezzel a lépéssel a környezetünkért sokat tehetünk.
A “villanykörtéket” ugyan úgy, mint a háztartási gépeket környezetvédelmi szempontból A – G kategóriákba sorolják, az a minősítés a legjobb a G pedig a legrosszabb.
De nézzük meg milyen típusú égőket használunk a háztartásában?
Hagyományos:
Halogén: A halogén izzók alacsonyabb fogyasztás mellett nyújták a hagyományos izzók által nyújtott fényerőt, emellett az élettartamuk duplája a hagyományos izzókhoz képest. Csakúgy, mint a hagyományos izzóknál, a halogének is a villamosenergia nagy részét hővé alakítják a rossz fényhasznosításnak köszönhetően. 30 %-os megtakarítás a hagyományos égőkhöz.
Fluoreszkáló: 80 %-os megtakarítás a hagyományos égőkhöz.
Kompakt fluoreszkáló égő (CFL): A kompakt izzók már akár 10x hosszabb élettartammal rendelkeznek és a fényhasznosításuk, színvisszaadásuk is kiváló. A hőtermelés a hagyományos, illetve a halogén izzókhoz képest alacsonynak mondható. A kompakt izzók hátrányaként említhetjük a ki-be kapcsolásra való érzékenységet, azonban az újabb fejlesztésű izzóinknál ez a szám eléri akár a 10.000 ki-be kapcsolást is. 80 %-os megtakarítás a hagyományos égőkhöz.
LED (fénykibocsátó dióda): A fényforrások legintenzívebben terjedő típusai, köszönhetően rendkívül alacsony fogyasztásuknak és nagyfokú fényhasznosításuknak. Az alacsony hőtermelés és nagyon hosszú élettartam jellemző a LED izzókra, mely akár 40.000 óra is lehet. Az alacsony hőtermelés által lehetőség van műanyag részek alkalmazására üveg helyett, ezáltal növelve az ütésállóságot. A színhőmérséklet meghatározó a LED izzóknál, mely lehet hideg illetve melegfehér. A hagyományos izzókhoz hasonló színhőmérséklet a melegfehér, míg a hidegfehér kékes, neoncsövekhez hasonló színhőmérséklet. 90 %-os megtakarítás a hagyományos égőkhöz.
Ez utóbbi kettő jelenti a legjobb alternatívát a hatékonyság javításához.
Írd össze a lecserélendő izzókat és a leggyakoribb fajtákból is jó, ha van 1-1 tartalék otthon.
Ha nincs pénzed azonnali lecserélésre, akkor kezd el apránként, hónapról hónapra egyet-egyet lecserélni, szép lassan majd eljutsz, hogy az összes izzód energiatakarékos lesz.
Kezd először azokkal, amelyeket a leggyakrabban és a leghosszabb ideig használsz.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: