Sok szülő szeretne a gyermeke távoli jövőjéről is gondoskodni, ennek egyik módja a startszámla, valamint a fiatalabb gyerekeknek a babakötvény. A babakötvényről már korábban írtam, most járjuk körbe a startszámlát is.
Kinek nyitható startszámla?
Ma már minden 18 év alatti gyermeknek nyitható, arra azonban figyelni kell, hogy legalább 3 évnek kell eltelnie a nyitás után, hogy fel lehessen venni a pénzt. Ez ma már jó lehetőség arra, hogy akik félnek a 18 éves futamidőtől, de a 3 – 5 év már belátható idő is kitudják a startszámla előnyeit. Érdemes 12 – 15 éves gyerekeknek nyitni.
Ki nyithat startszámlát?
A gyermek családi pótlékra jogosult szülője, törvényes képviselője, vagy a gyermek hozzátartozója Kincstári Start-értékpapírszámlát nyithat a gyermek részére. Az egyéni befizetésekre az állam évente további támogatást nyújt, ezzel is ösztönözve a hosszú távú megtakarítási szándékot.
A Start-értékpapírszámla nyitás előnyei:
- Évente a befizetések 10%-ának megfelelő, de legfeljebb évi 6.000 Ft állami támogatás jár. Gyermekvédelmi kedvezmény esetén, ennek a duplája.
- Az életkezdési támogatás összege a hozamokkal együtt automatikusan Babakötvénybe fektetődik, mely a magyar állami garancia miatt hosszú távon is biztonságos befektetés.
- A számlán jóváírt összes befektetés (tőke és támogatások), valamint az éves kamatok automatikusan a gyermek születési évéhez igazodó sorozatú Babakötvénybe kerülnek befektetésre.
- A gyermek 18. életévének betöltéséig keletkezett megtakarítás és hozam mentesül mindennemű adó, járulék és illeték alól.
Mibe fektetik a startszámla pénzét?
Babakötvénybe (ez az értékpapír neve is)
Ez egy évente kibocsátott sorozat. Futamideje a kibocsátás napjától számított 19 év, alapcímlete 1 Ft. Az adott évben kibocsátott Babakötvény-sorozatot az adott év február 1. és a következő év január 31. között született gyermek javára lehet megvásárolni, legkésőbb a gyermek 18. születésnapjáig. A Start-értékpapírszámla fennállása alatt a Babakötvényen elért kamatok ugyanazon Babakötvény-sorozatba fektethetők az adott sorozat lejáratáig.
Mennyi a startszámla hozama („kamata”)?
Az infláció felett 3 % – ez a mai kamatkörnyezetben nem rossz.
Ráadásul hosszútávon garantálja az infláció feletti hozamot, ami azt jelenti nem fog elértéktelenedni a pénzed. Hogy a végére, mennyi pénz gyűlik össze a gyermeknek, ha valaki 18 éven keresztül 5.000 Ft-ot félre tesz, azt nem tudjuk pontosan, de az biztos tőkében: 1.080.000 Ft, az infláció feletti hozam pedig kb. 324.000 Ft + hozzáadódik még a 18 x 6.000 Ft = 108.000 Ft-os állami támogatás is.
Érdemes évente az előző év befizetést, az infláció mértékével növelni, mert ez azt fogja eredményezni, hogy a mai vásárlóerőt fogja képviselni 18 év múlva is, azaz összesen kb. 1,5 millió forintot, amit apránként szépen láthatatlanul raksz össze. Mennyivel jobb lesz, mintha a gyermekednek pl. diákhitellel kellene kezdenie az életet.
Hol nyitható, hogyan érhető el a startszámla és Babakötvény?
A Magyar Államkincstár Állampénztári Irodái és Kirendeltségei.
WebKincstár, illetve MobilKincstár szolgáltatásunk segítségével ügyeit kényelmesen – akár otthonról is – intézheti.
Mire költhető el?
A felhasználhatóság lehet tanulmány finanszírozása, lakhatás, gyerekvállalás feltételeinek megteremtése, pályakezdés és egyéb. Állítólag az elköltést nem kell igazolni, csak nyilatkozni, hogy milyen célra történt meg.
Ma ez van, lesz változás a startszámla háza táján?
Ez így egy hosszútávon is jól működő rendszernek tűnik, de hogy lesz-e bármilyen irányba változás pl. állami támogatás növelése (mert lássuk be, nem túl magason húzták be a limitet) vagy a kifizetések igazolásának szigorítása, azt nem tudhatjuk.
A palyakezdes vajon mit takar pontosan?