Már régebben feltettem egy kérdést a Bravúros beosztók csoportban, milyen váratlan kiadások érték utol az elmúlt időszakban? A válaszokat itt találod, szempontok szerint összegyűjtve. Ezek között találtam egy olyat, sírhelyek meghosszabbítása. Vajon ez váratlan kiadás vagy erre is fel lehet készülni némi tervezéssel?
Elsőre tűnhet úgy, hogy váratlan, de ha jobban belegondolsz, akkor ez egy könnyen tervezhető kiadás, csak egyszerűen nem tervezünk vele. Ez sokkal jobban tervezhető, mint a temetési költség, ami bizony váratlan és sok család pénztárcáját megterheli (bár idős embereknél és betegnél sajnos erre is lehet számítani).
Nézzük meg, a sírhelyek költségét hogyan tudod betervezni?
- Először is érdemes számba venni a család sírhelyeit, urnahelyeit, kriptáit, kopjafáit…
- Ha ez megvan, akkor érdemes utánajárni, mikor is járnak le ezek, hány hónap, hány év múlva.
- Nézz utána annak is, hogy mennyi most az adott helyek, külön-külön egy sírhely meghosszabbítása.
- Beszéljétek meg, egyezzetek meg nagycsaládon belül, hány felé osztjátok el a költséget.
- Ezeknek az adatoknak a birtokában, már kitudjátok számolni, hogy erre a költségre, mennyit kell évente, havonta félretenni.
Általában a sírhelyek újraváltási díja, a megváltási díj 90 %-a.
Nézzünk egy példát 2 év múlva lejár a nagyülői sírhely. Amelynek a megváltási díja 25 évre, az Óbudai temetőben kb. 300.000 Ft. A költségeken pedig a két gyermek egyenlő arányban osztozik.
Mivel az előző 23 évben nem tettek félre erre a célra, így 2 év áll a rendelkezésükre, hogy a 90 %-os, azaz 270.000 Ft-os újraváltási díjat összerakják. Ez családonként 135.000 Ft, évente pedig 67.500 Ft. Azaz havi költségként 5.625 Ft-ot kell félretenni hónapról hónapra, hogy mire a sírhely lejár, ne okozzon gondot a kifizetése.
Ha már ezekről a költségekről beszélünk, akkor érdemes végig gondolni azt is, hogy évente kb. mennyi pénz szánunk, a sírhelyek rendbetételére, virágok, gyertyák illetve koszorúk vásárlására.
Ezek költségek csökkenthetőek, ha a kertben ültetünk erre a célra virágot, a koszorút saját magunk által gyűjtött fenyőágakból vagy tobozokból készítjük el, vagy egy hosszabb ideig megmaradó művirágot vagy koszorút választunk.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: