365 spórolási tipp

Ismerd meg a lakástakarék-pénztár működését! – 186. spórolási tipp

lakásJó pár évvel ezelőtt, amikor banki kamatok az egekben voltak, akkor az LTP kamata, nevetségesen alacsony volt és csak az állami támogatással érte el a banki kamat szintet, ráadásul még meg is kötötték a kezedet, mire használhatod fel. Mára ez megváltozott, ha bármilyen ingatlannal, lakáskapcsolatos célod van, érdemes használnod.

Ma már egyre több családnak van, mégis, még mindig kevesen tudják, hogyan lehet belőle a legtöbbet kihozni. Tapasztalatom szerint sokszor csak szerencse kérdése, hogy valóban a számukra legmegfelelőbb módozatot érik el, de többségben sajnos nem ilyenekkel találkozom. Nem bonyolult csak át kell gondolni józan paraszti logikával.

Kezdjük az elején, mire is való?

Egyszóval lakáscélra, hisz ez a nevéből is kiderül. Igen ám, de szerencsére a lakáscélt elég tágan értelmezik, nézzük, mi mindenre is lehet fordítani:

  • új vagy használt ingatlan vásárlásra: lakás, családi ház, tanya
  • ezek építésére
  • cseréjére
  • lakásbérleti vagy lakáshasználati jog vásárlására
  • felújításra, bővítésre, korszerűsítésre: pl.
    • fürdőszoba (bútor, kád, bojler…)
    • nyílászárók cseréje
    • fűtés korszerűsítésére
    • gépesítésre: főzőlap, beépített hűtő, klíma
    • beépítésekre: konyhabútor, gardrób, galéria
  • lakáscélú kölcsön kiváltására
  • gyűjtőszámla hitelkiváltására

Jó tudni, hogy az LTP ráfordításait számlával kell igazolni. A munkadíj így megemelkedhet (igaz, garanciánk is lesz), így elsősorban érdemes alapanyagokra elkölteni. Ha a családban van szakember, akkor más módszerrel is leigazolható az elvégzett munka.

Már jó pár éve nem létezik a szabad felhasználású módozata, de sajnos ezt még mindig sokan nem tudják, most mondom én is.

Mire és mennyi állami támogatást kaphatunk?

Az éves befizetésre 30%-ot, de maximum 72.000 Ft-ot évente, ez havi 20.000 Ft-nál jön ki. Hú, ez első ránézésre szuper, évente 72.000 Ft ajándék! Kár lenne kihagyni, ha valakinek lakáscélú terve van. De nézzük a részleteket, valójában hogyan is érdemes kihasználni, mert LTP számla és LTP számla között is nagy a különbség.

Ma már akár 10 évre is köthető, de biztosan megéri?

Kb. 4 és 10 év között köthető (pénzintézetenként minimális eltérés lehet). Ha az állami támogatást kamatnak fogjuk fel, és miért ne tennénk, jól látható: évről évre csökken a valódi hozam.

  • Az első évben még: 30% fölött,
  • a másodikban: kb. 14%,
  • a harmadikban: 9 % környékén,
  • a negyedikben: kb. 7% …,
  • míg a 10. évben már csak alig 3%.

Miért? Azért, mert a lakástakarék-számla kamata alapvetően alacsony, hogy mennyire, az attól függ, hogy hozam- vagy hitelváltozatot választunk:

  • hitel módozat: 1-1,5% környékén
  • hozam módozat: már ritkán éri el a 3 %-ot (általában csak a régebbi szerződések)

Tehát az évek alatt az állami támogatás elértéktelenedik. Egy 10 éves konstrukciónál az első éves állami támogatást már 10 felé kell osztani. A lényeg: lakáscélra a legrövidebb futamidejű hozam-változattal érheted el a legmagasabb kamatot. De elképzelhető, hogy a konkrét egyéni tervek ettől eltérőt tartanak ésszerűnek, például hitelre lesz szükséged, vagy csak néhány évvel később szeretnél ingatlant.

Ma már a családtagok felhasználhatják egymás lakástakarék-pénztárát, úgy is, hogy nem kell tulajdonrészt szerezniük.

És egy extra tipp a végére…

És végül, de nem utolsó sorban, amiről a „tanácsadók” nem szeretnek beszélni, mert ellenérdekeltek a jutalékuk miatt.

Ha nem szeretnél hitelt felvenni, nyugodtan kösd meg a szerződést a legrövidebb futamidővel és a legalacsonyabb havi díjjal. Ha többet fizetsz be havonta, mint amennyire elszerződtél, akkor is megkapod rá az állami támogatást, amennyiben az nem haladja meg a havi 20.000 Ft-ot. Ha esetleg nem mindig pont havonta fizetnéd, akkor 1-2 dologra figyelni kell, az ütemezésnél, de ha havonta fizeted, akkor ugyan úgy működik, mintha magasabb összegre kötötted volna.

Előnyei:

  • Alacsonyabb szerződéskötési díj.
  • Alacsonyabb elkötelezettség, ami néhány embernek nyugalmat ad, igaz néhány embernek meg az kell, hogy fizetni kell.
  • Esetleges fizetési nehézségnél, nem kell szerződést módosítani.

Számodra nincs hátránya, ha nem szeretnél hitelt felvenni, csak az üzletkötőnek, mert ő jóval kevesebb jutalékot kap, mert a szerződéses összeged alacsonyabb lesz. Megint egy terület, ahol igazából a tanácsadó és az ügyfél ellenérdekeltségben van. Az ügyfélnek az a jó, ha legalacsonyabban tartja a szerződéses összeget, a LTP munkatársának pedig az a jó, ha magasabban tartja a szerződéses összeget. Érdekegyezőség csak akkor van, ha a legmagasabb felvehető hitelre hajtasz.

Kire bízod, az optimális szerződés kiválasztását?

Címkék:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Zsuzsanna Bakányi-Pap says:

    Kinga, segíts kérlek egy picit: olvasom a hatályos jogszabályt, miszerint “Ha a lakás-előtakarékoskodó a 7§ (1) bekezdésének megfelelően vállalt kötelezettségétől eltérően nem a szerződésben meghatározott rendszerességgel és részletekben helyezi el a betétjét, akkor az adott megtakarítási év harmadik és negyedik negyedévében betétként elhelyezett összegre járó állami támogatás nem haladhatja meg az (1) és (2) bekezdés szerinti állami támogatás 25-25%-át.”(Forrás: 1996. évi CXIII. törvény 22§ (3) bekezdés)

    Namármost ezt az OTP úgy értelmezi (a telefonos diszpécser szerint), hogy hiába fizetünk be egyenletesen pluszban, az adott megtakarítási év 3. és 4. negyedévében csak töredék állami támogatás jár. Szerinte mindent az első félévben kell betolni, amit pluszban be szeretnénk fizetni, mert csak akkor jár a teljes állami támogatás. Most ez hogyan is van?! Előre is nagyon köszönöm a válaszod!

  2. Zsuzsanna Pércsi says:

    én úgy tudom, hogy az ltp-t idősek otthona elhelyezés beugrójára is lehet már költeni.

  3. Kinga Fa says:

    A törvény adta lehetőség nem csalás.

    Az extra tipp esetében komoly érdek ellentét van a jutalékért dolgozó “tanácsadó” és az ügyfél között.

    A tanácsadónak a minél nagyobb havi díj és a leghosszabb futamidő áll érdekében.

    Az ügyfélnek, ha nem óhajt hitelt felvenni a legrövidebb futamidő és a legalacsonyabb összeg.

  4. Boros Ágnes says:

    Ez az összefoglaló félrevezető, és pontatlan. Ha valaki nem szakértő egy témában, úgy gondolom nem kéne tanácsot adni, és más embertől elvenni a lehetőséget, hogy korrekt tájékoztatást kapjon.
    A hozamokról csak annyit, hogy a legnagyobb lakástakaréknak van olyan számlája, ahol a kamat 3% (kamatos kamat) és még erre jön az állami támogatás. Hogy is jön akkor ki a 3% hozam a 10 éves számlánál? Az extra tipp pedig amellett, hogy csalásra buzdít, egy csomó hátránnyal jár az ügyfélnek.

  5. Meggi says:

    Sziasztok!
    Véleményem szerint jó a lakástakarék, nekem most járt le a második viszont fontos valóban, hogy kihez fordulsz szerződést kötni.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!