Volt már veled úgy, hogy ugyan azt a pénzt többször is elköltötted fejben? Nem is kétszer, hanem jóval többször is. Aztán, amikor leírod a terveidet, szépen kijózanodsz, mert akkor már fekete – fehéren látod, hogy bizony a pénz csak egyszer költhető el.
Álmodoztál, végre jön egy kis plusz bevétel, amiből kifizetheted a gyerekek nyári táborait, befizethetsz néhány elmaradt számlát, amit alábecsültél, kifestetheted a lakást, vehetsz egy új laptopot és úgy gondolod, talán futhatja egy új hűtőszekrényre is. És milyen jó, hogy pont most jön az a pénz, mert az autónak is olyan furcsa hangja van.
Hogy ne csússz bele ebbe a hibába, a legegyszerűbb és legjobb módszer, ha a napi és rendszeres kiadásokon túl a terveidet, terveiteket összeírjátok, ezt a legjobb családi körben elkészíteni, legalább a pároddal, hogy ugyan az legyen, majd fontos mindkettőtöknek. Nehogy a párod új autót szeretne, te meg egy közös nyaralásról álmodozol, csak éppen nem beszéltek róla.
Milyen legyen ez a lista, mi szerepeljen benne?
- Legyen benne maga terv, a cél, bármi, amivel a havi tervben egyébként nem szoktál számolni.
- Mindig rendelj a cél mellé egy dátumot, amikorra meg szeretnéd valósítani. Korábban a tervezés szabályairól már írtam.
- És kerüljön mellé egy összeg is, amennyiből szeretnéd megvalósítani.
Mutatok egy példát:
- Nyaralás: 1017 július – 240.000 Ft
- Új TV: 2016 karácsony – 140.000 Ft
- Festés, mázolás: 2017 május – 100.000 Ft
Készítsél minden célhoz tartozó összegből „havi díjat”, így lesz:
- A nyaralásból havi 20.000Ft
- Az új Tv-ből havi 23.333 Ft
- A festésből és mázolásból havi 9.090 Ft
Összesen mennyi is ez?
- 423 Ft, valóban marad ennyi pénzed minden hónapban? Vagy a rendszertelen bevételből be fog ennyi jönni előre láthatólag?
És melyik a fontosabb?
- Ezt is határozd meg előre, és a „borítékokat”, zsebeket abban a sorrendbe töltsed fel.
- Festés
- Nyaralás
- Új Tv
Tehát először mindig a festésre rakjál félre, majd a nyaralásra, végül a TV-re. Ha ezekre a célokra csak 40.000 Ft marad, akkor 9.000 Ft menjen a festésre, 20.000 Ft a nyaralásra és 11.000 Ft a TV-re.
Eljön a karácsony…
A TV-s zsebben csak 100.000 Ft van, de a többiben bőven van, gondolod legalább is. Mit tehetsz?
- Elhalasztod a TV vásárlást, gyűjtögetsz még hozzá.
- Olcsóbb TV-t veszel, ami kijön 100.000 Ft-ból.
- Vársz még, de figyeled az akciókat is, hátha valahol elcsíped a rendelkezésedre álló összegből, ami remélhetőleg az idő múlásával még tovább nő.
Mit nem tehetsz?
- Nem vehetsz ki a festés borítékból, zsebből, mert az csak májusban lesz.
- Nem vehetsz ki a nyaralás borítékból sem, hiába lesz csak egy fél év múlva.
- Ugye a fontossági sorrendet nem én mondtam meg, azt józan, hideg fejjel, Te magad határoztad meg.
- Nem vehetsz fel rá hitel, hisz az elmúlt időszakban sem sikerült összerakni a rávalót, akkor miből gondolod, hogy a törlesztőt, majd tudod fizetni, úgy hogy a többi célod se sérüljön.
- És nem költhetsz el olyan pénzt rá, ami nem érkezett meg, de majd a tavaszig megjön és vissza fogod pótolni, valamelyik borítékot. Mert mi van, ha mégse jön be? Akkor nem lesz festés, vagy nyaralás, vagy a hitelkártyádhoz kell nyúlni?
Persze a célok változhatnak, a kiesők helyére kerülhetnek újak, vagy hirtelen jöhet egy fontosabb is az előre összeírtnál. Mielőtt bármilyen pénzt átcsoportosítasz, gondold végig, a céloknak mi a fontossági sorrendje. Nem a pillanatnyi érzésed szerint, hanem akkor, ha okosan, higgadt fejjel gondolod végig. Ha tudod a sorrendet, akkor már azt is tudni fogod, mi a teendőd.
Ha alszol rá néhányat, az biztosan segít, hogy ne hozz elhamarkodott döntést.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: