Miért is, mert olcsó és számos szintetikus anyagot, ki tud váltani a háztartásban. A citromsav természetes anyag, megtalálható a citrusfélékben és még jó pár gyümölcsben és zöldségben: pl. ribiszkében, vörösberkenyében, cseresznyében, málnában, szamócában, szederben is.
A citromsavat szintetikusan is elő lehet állítani. Ipari méretekben magas szénhidráttartalmú alapanyagokból (pl.: kukorica) állítják elő, melyet savtermelő fonalas penészgomba fajokkal fermentálnak bioreaktorokban.
Közhiedelemmel ellentétben, nem rákkeltő, ahogy a wikipédiában is olvasható: „A hiedelemmel ellentétben semmiféle rákkeltő hatása sincs. A szervezetben természetes úton előfordul, ráadásul a DNS-hez közel, nagy koncentrációban található, így ha rákkeltő hatása lenne, szinte az összes sejtünk ráksejtté alakulna. Mi több, ez az egyik legveszélytelenebb élelmiszeripari adalékanyag. Egyszerre akár 100 gramm is elfogyasztható belőle, bár az íze ilyen mennyiségben nem túl kellemes. A félreértés valószínűleg onnan ered, hogy fő eleme a citromsav-ciklusnak, amit más néven Krebs-ciklusnak (Hans Adolf Krebs fedezte fel az 1930-as években) is szoktak nevezni. Szerencsétlen módon a rák neve németül krebs, vagyis egy téves fordítás során Szentgyörgyi-Krebs-ciklus = rák-ciklus. Ebből következtetve a fordító (hibásan) rákkeltő hatást tulajdonított a citromsavnak.”
Mire is használható citromsav?
- Ízesítőszerként (E330 néven, tehát ez az a E szám,a mitől nem kell félni).
- Savanyúság-szabályzóként.
- Gyümölcsöknél késlelteti a természetes barnulást, az oxigén hatására pl. alma.
- Alkalmas háztartási gépek (vízforraló, kávé- és teafőzők) vízkőmentesítésére. A hasonló célra használt ecetnél is sokkal alkalmasabb, mert az utóbbi íze és szaga hosszan megmarad a kitisztított készülékekben.
- Rozsda oldására is használják.
- Gyümölcsfoltok eltávolításra is beválhat.
- Vízlágyító hatása is van, így megelőzhető a vízkő lerakódás is a használatával.
- Zsíros szennyeződéseket, makacs foltokat is felold.
- Zuhanykabin takarítása.
- Mosdókagyló és WC tisztítására is, mivel erős baktériumölő tulajdonsággal bír.
- Kárpit- és szőnyegtisztításra, a kb. 10 %-os oldata.
- Enyhén fehérítő hatása van (ezért a színes ruhákhoz nem ajánlott használni), így mosóporhoz is adható a fehér ruháknál, mert a ruhákból természetes szerként távolítja el a zsíros szennyeződést.
- Réztárgyak tisztításra sóval és vízzel.
A természetes alapanyagú háztartásért, ismerd meg az ecet felhasználási módjait is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: