Hogyan számold ki, mennyibe kerül egy mosogatás?

Vajon mi teszi ki a mosogatás legnagyobb költségét? A víz? A mosogatószer? Vagy valami egészen más? Az sem mindegy, kézzel vagy géppel mosogatsz, mert más-más lehet a fontos pont, hogy hova érdemes fókuszálni, ha spórolni szeretnél. Megéri mosogatógépet vásárolni? A végére ezt is el tudod dönteni.

A 28 napos konyhapénzes mini kihívásban, azt a feladatot adtam, hogy mindenki számolja ki, neki mennyibe kerül a mosogatás naponta. Sokaknak beletört a bicskájuk, hogy vajon hogy számolható ki, hogyan saccolható meg? Adok néhány ötletet hozzá.

Ha kézzel mosogatsz, akkor a kézzel mosogatás legnagyobb költsége, az elfogyasztott víz felmelegítése lesz, bár szerintem Te is a víz költségére tippeltél volna. A víz felmelegítés költségéről nagyvonalúan jó sokan megfeledkeztek. Fogok ehhez is támpontot adni, ha nem szeretnéd fizikai alapon kiszámolni, hogy 100 liter víz 10 – 60 °C melegítés mennyi energiába kerül, ne aggódj, nekem sem menne segítség nélkül, csak puskázva.

Gépi mosogatásnál szintén, az áramfogyasztás lesz a legmeghatározóbb tétel, de ott még a mosogatószerek ára sem elhanyagolható tétel.

Ami közös benne tudnod kell, hogy mennyibe kerül egy liter víz ára. Ezt úgy tudod kiszámolni, hogy a közüzemi számlán megnézed a víz és a csatornadíj együttes árát, mert bizony azt is meg kell fizetni, sőt sok esetben többe is kerül, mint a tiszta víz odavezetése. Bár ez a számlán két külön tétel, én egyben fogom kezelni már a mosogatás szempontjából.

Ha egy köbméter víz ára (csatornadíjjal együtt) : 600 Ft (alapdíjat nem számoltam). Egyébként a Fővárosi Vízművekhez itt találsz egy kalkulátort, de a többi szolgáltató weboldalán is találsz árakat, mert bizony ez településenként nagyon eltérő lehet.

Ha tudod egy köbméter víz árát, már csak el kell ezerrel osztani, mivel egy köbméterben ezer liter van, és máris megkapod egy liternek, mennyi az ára. Ebben az esetben 0,6 Ft.

Kézi mosogatás összesen:

Gépi mosogatás:

Gépi mosogatás összesen: 74 Ft/alkalom.

Ez alapján így jön ki a sorrend, ha csak a fogyó dolgokat nézem: engedett vízben kézi mosogatás, mosogatógép, folyóvízben mosogatás.

Joggal merülhet fel a mosogatógép költsége is, amit most egy kicsit máshogy inkább az időd oldaláról közelítek meg.

Tételezzük fel, hogy 5 évente 100.000 Ft-ot költesz mosogatógépre, ennyiért már elég nagy a választék és azért szerencsére a legtöbb gép ennél, hosszabb ideig is bírja. Ez évi 20.000 Ft-ot jelent, és mivel a mosogatás napi tevékenység, ezért napra is leosztom, ez kb. 55 Ft/nap.

A kérdésem ennyit mennyi munkával keresel meg? 20 percnél kevesebb vagy több, ugye ennyi időt vesz el kb. napi egy kézi mosogatás. Ha 20 percnél hosszabb időbe telik vagy nincs jövedelmed, jó választás lehet a kézi mosogatás, minden egyéb esetben én azt javaslom, ruházz be egy mosogatógépbe, mert meg fogod szeretni.

Esetleg számold ki azt, hogy hány munkaórával keresed meg a gép árát? 1.000 Ft-os óradíjnál pont 100 óra, ennyit kb. 120 nap alatt mosogatsz le. Van ötleted, mit csinálj a felszabaduló idődben?

A mosogatógépbe be illetve kipakolással nem számolok, mert vagy a géphez vagy a mosogatóhoz ugyan úgy el kell juttatni az edényt és a tiszta edényeket is mindkét esetben ugyan úgy el kell pakolni, én ezt nem gondolom különbségnek, azt a maximum 1-2 méter különbséget.

Nem titkolom, én mosogatógép párti vagyok!

Költségek szempontjából viszont egyik esetben se szépítsél! Ha kiszámolod becsületesen, látni fogod, hogy mennyibe kerül egy mosogatás és a Te esetedben, mi teszi ki a mosogatás költségének nagy részét, tehát elsősorban hova érdemes figyelni.

Érdemes az időre figyelni, esetleg a víz melegítésre, netán a legkedvezőbb áru mosogatógép tablettát kellene megkeresni? A döntést rád bízom.

Tovább a blogra »